• 1

  Szkoła Podstawowa nr 10

 • 2

  Rajd Kukuczki

 • 3

  Pasowanie na ucznia

 • 4

  W izbie regionalnej

 • Jasełka

Copyright 2020 - Custom text here

Cyfrowa edukacja

Rekrutacja

Deklaracja dostępności

 

           

 

Z okazji zbliżającego się święta zmarłych, a także z powodu ważnych rocznic: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75  rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, nasza szkoła włącza się w akcję  zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Akcja ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią Mikołowa. Pamięć o nich jest bowiem wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.Uczniowie naszej szkoły już od wielu lat dbają o pamięć poległych i ważnych dla lokalnej  społeczności osób. Aktywnie uczestniczymy w obchodach Święta Niepodległości, a także dbamy o  Pomnik na Groniach, gdzie co roku, Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z harcerzami, kombatantami i z pocztami innych szkół, bierze udział  w uroczystym apelu upamiętniającym zamordowanie w tym miejscu 12 powstańców śląskich z Mikołowa i Wyr.

            Wielkie znaczenie ma dla nas również pamięć o naszym patronie - himalaiście Jerzym Kukuczce, który jest dla nas przykładem wytrwałości w dążeniu do celu i osiągania tego, co wydaje się niemożliwym.W tym roku obchodzimy 30 rocznicę jego tragicznej śmierci, dlatego:

- zorganizowaliśmy wystawę dotyczącą życia, działalności i śmierci Jerzego Kukuczki,

- ogłosiliśmy dwa konkursy: literacki i plastyczny,

- przeprowadzamy lekcje o naszym patronie,

- odbył się również rajd „Szlakiem Kukuczki”.

Drodzy uczniowie i rodzice! Włączając się w akcję „Szkoła pamięta” możecie również:

 • posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zapalić na nich znicze;
 • uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności (np. grób płk. Władysława Kiełbasy i 5 nieznanych żołnierzy poległych 2 września 1939 roku, grób zbiorowy wojenny jeńców radzieckich oraz pomnik wdzięczności Armii Czerwonej na cmentarzu parafialnym, czy grób zbiorowy wojenny członków ruchu oporu rozstrzelanych przez hitlerowców w styczniu 1945 roku oraz więźniów KL Auschwitz-Birkenau straconych w czasie ewakuacji -znajdujący się obok cmentarza żydowskiego)
 • zapalić znicze w miejscach pamięci, np. Pomnik na Groniach, czy Pomnik Ofiar Faszyzmu wzniesiony dla uczczenia pamięci Polaków, którzy  w latach 1939-45 ponieśli śmierć z rąk hitlerowskiego okupanta;
 • zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, np. Tablica pamiątkowa Czynu Powstańczego, czy mogiła Konstantego Prusa , wielkiego kronikarza Mikołowa.

 

f t g m