• 1

  Budynek od ul. Krakowskiej

 • 2

  Rajd Kukuczki

 • 3

  Pasowanie na ucznia

 • 4

  Izba Regionalna

 • Jasełka

Copyright 2022 - Custom text here

Laboratoria Przyszłości

Rekrutacja

COVID-19

Bezpieczne wakacje

No i wreszcie koniec szkoły! Co za ulga! Precz z podręcznikami, zeszyty do kąta, świadectwo do szuflady, opróżnić głowę z ciężaru naukowych myśli.
Czas odpocząć! Czas wyluzować! Czas zapomnieć o codziennych trudach!
Czeka na nas świat i przygoda...
Będziemy się bawili, grali, opalali, wędrowali po górach, pływali, jeździli na rowerze, jedli i spali do woli.
Kto by tam chciał zostać w domu latem?
W drogę więc, ruszamy!

Żeby tylko wrócić...

Wypoczywać też trzeba umieć. Trzeba przewidywać i zapobiegać. Trzeba pamiętać o wielu sprawach, których zwykle nawet nie zauważamy lub nie myślimy o nich.

OTO KILKA PRZYKŁADÓW TAKICH SPRAW:

1. Zagrożenie wirusami i bakteriami jest ciągle aktualne, dlatego unikamy większych skupisk ludzi, myjemy często ręce i dezynfekujemy przedmioty. Zamiast na mecz lepiej pójść
na spacer.
2. Wakacyjnemu odpoczynkowi obce są alkohol, dopalacze, narkotyki, palenie papierosów.


3. Owoce i warzywa jemy tylko umyte. Nie zjadamy kanapek, które odnaleźliśmy po kilku dniach w plecaku, zwłaszcza jeżeli zawierały wędliny. Nie kupujemy lodów i ciastek od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców.
4. Podróżując pociągiem siadamy blisko konduktora, nie śpimy, dokumenty i pieniądze mamy porozkładane w różnych częściach ubrania.
5. Opalamy się z umiarem. Stosujemy kremy ochronne, gdy dużo przebywamy na słońcu. Nowotwory skóry, na przykład czerniak, to nie zabawa. W upalne dni pijemy dużo wody, ograniczamy wysiłek fizyczny i nosimy przewiewne ubranka oraz czapkę z daszkiem lub chustę na głowie.
6. Pływamy tylko w przeznaczonych na to miejscach pod opieką ratownika. Nie wchodzimy do zimnej wody rozgrzani. Brzuch napełniony pięcioma hot dogami nie pomaga w pływaniu. Przytapianie i wrzucanie do wody innych ludzi zagraża ich życiu. Skakanie do płytkiego, nieznanego zbiornika wodnego może skutkować nie tylko uszkodzeniem główki.
7. W kajaku czy żaglówce zabezpieczeni jesteśmy kapokami i uciekamy na ląd, gdy nadchodzi burza.
8. W górach chodzimy tylko znakowanymi szlakami, zawsze mamy ze sobą wygodny plecak, apteczkę, latarkę, naładowany telefon z numerami alarmowymi, bieliznę na zmianę, dodatkowe skarpety, ciepłe ubranie, pelerynę, jedzenie i dużo wody do picia, nosimy specjalne obuwie. Nie wybieramy się sami nawet na krótkie wycieczki. W razie oznak zbliżającej się burzy zawsze schodzimy ze szczytów w doliny. Parasole i klapki zostawiamy na spacery w mieście. Jeżeli góry są wysokie, uważamy na skałach i nie wchodzimy
na pozostałe po zimie płaty śniegu. W razie załamania pogody odwrót tą samą drogą nie jest żadnym wstydem.
9. W lesie stosujemy preparaty odstraszające kleszcze, nosimy mocne obuwie, które w razie czego nie da się przegryźć przez nadepniętą żmiję, zbieramy tylko znane owoce i grzyby,
nie zbliżamy się do dzikich zwierząt i nie karmimy ich. (Unikanie pozornie przyjaznych zwierząt obowiązuje wszędzie). Palimy ogniska i biwakujemy tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach. Nie zapuszczamy się sami w nieznane strony.
10. W ZOO nie wkładamy rąk między pręty klatek, żeby nakarmić jakiekolwiek zwierzątko.
11. W czasie burzy schodzimy ze szczytów gór lub opuszczamy wodę, wyłączamy telefony komórkowe, nie stajemy pod samotnymi drzewami, poruszamy się małymi krokami, w otwartym terenie, w razie braku schronienia, siadamy na plecaku, żeby nie być najwyższym obiektem okolicy. W samochodzie jest bezpiecznie pod warunkiem, że nie stoi zaparkowany pod drzewami lub wiaduktem.
12. Nie bawimy się w łowców anomalnych zjawisk pogodowych. Podchodzenie w kierunku trąby powietrznej, by nakręcić filmik komórką, to więcej niż głupota, podobnie jak robienie selfie z niedźwiedziem lub na skraju przepaści.
13. Poruszając się po drogach używamy odblaskowych detali. Jezdnię przechodzimy tylko
po pasach i to dokładnie sprawdzając, czy żaden pojazd nie nadjeżdża. Nie wbiegamy na drogę, nie wychodzimy zza stojących samochodów. Musimy być widoczni.
14. Nasz rower powinien być zawsze sprawny i mieć światła odblaskowe oraz działające oświetlenie. W miastach, w razie możliwości, jeździmy ścieżkami rowerowymi. Przestrzegamy zasad ruchu drogowego i jesteśmy chronieni kaskiem.
15. Na placach zabaw i w obiektach sportowych zawsze obowiązuje jakiś regulamin. Stosujemy się do niego koniecznie.
16. Nie korzystamy z propozycji obcych osób i nie bierzemy od nich żadnych podarków
lub słodyczy, ale nie wstydzimy się wezwać pomocy rodziców, policji, pogotowia lub straży pożarnej.
17. Koniecznie informujemy bliskich o miejscu naszego pobytu i o przybliżonym czasie powrotu.
18. Pamiętamy o numerach 112 i 997.


A jeżeli wszystko nam się uda i odpoczywać będziemy
z rozmysłem, wrócimy do domu z wakacji w jednym kawałku
cali i zdrowi.

f t g m