• 1

  Szkoła Podstawowa nr 10

 • 2

  Rajd Kukuczki

 • 3

  Pasowanie na ucznia

 • 4

  W izbie regionalnej

 • Jasełka

Copyright 2019 - Custom text here

 Izba regionalna przy Szkole Podstawowej nr 10

W Szkole Podstawowej nr 10 w Mikołowie przy ul. Krakowskiej od kilku lat istnieje Izba Śląska Powstała, by przybliżać młodzieży szkoły i miasta śląską obyczajowość , tradycję, gwarę i atmosferę życia codziennego .
Jest bardzo ważne, by młodzi Polacy - dążąc do Europy - nie zapominali, kim są i skąd pochodzą, by umieli być dumni ze swej polskości , śląskości.
Prace nad powstaniem Izby trwały prawie rok (pierwsze eksponaty- ze zbiorów pp. Franciszka i Marii Mayerów przywieziono do szkoły w lutym 2002r.).  Dzięki zaangażowaniu uczniów, życzliwości ich rodziców oraz innych osób zgromadziliśmy mnóstwo cennych eksponatów związanych z życiem codziennym w dawnym śląskim domu. Odtworzyliśmy wnętrze śląskiej kuchni i izby, czyli pokoju. Zwiedzający Izbę mogą zapoznać się z nazewnictwem gwarowym, ponieważ każdy eksponat jest opisany ( nazwa gwarowa, odpowiednik ogólnopolski, nazwisko właściciela lub darczyńcy.
3 XII 2002 r.- podczas szkolnego Dnia Śląskiego- Izbę odwiedzili pierwsi goście : uczniowie Gimnazjum i ich rodzice.  Odtąd Izba służy uczniom i nauczycielom naszego gimnazjum oraz mieszkańcom miasta. Tradycją Śląskiej Izby stały się już wycieczki z innych szkół czy przedszkoli. Wśród odwiedzających nie brakuje również znanych osobistości miasta i regionu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Śląskiej Izby. Zobaczycie tu, jak mieszkała śląska rodzina. Zetkniecie się z gwarowym nazewnictwem mebli, strojów, sprzętów codziennego użytku. Usłyszycie z ust młodych Ślązaków interesującą opowieść o dawnym życiu na Śląsku. Nauczyciele, wychowawcy i opiekunowie kółek zainteresowań mogą w muzealnym wnętrzu przeprowadzić zajęcia poświęcone tradycjom, obyczajom i gwarze naszego regionu.

Izbę można zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

 

f t g m