• 1

    Budynek od ul. Krakowskiej

  • Rajd Kukuczki

  • Pasowanie na ucznia

  • 4

    Izba Regionalna

  • Dzień języków obcych

  • Pasowanie na przedszkolaka

Copyright 2024 - Custom text here

 Izba regionalna przy Szkole Podstawowej nr 10

W Szkole Podstawowej nr 10 w Mikołowie przy ul. Krakowskiej od kilkunastu lat istnieje Izba Śląska Powstała, by przybliżać młodzieży szkoły i miasta śląską obyczajowość , tradycję, gwarę i wartości, jakimi kierują się w  życiu codziennym Ślązacy .
Jest bardzo ważne, by młodzi Polacy - dążąc do Europy - nie zapominali, kim są i skąd pochodzą, by umieli być dumni ze swej polskości - śląskości.
           Prace nad powstaniem Izby trwały prawie rok (pierwsze eksponaty- ze zbiorów pp. Franciszka i Marii Mayerów przywieziono do szkoły w lutym 2002r.).Dzięki zaangażowaniu uczniów, życzliwości ich rodziców oraz innych osób zgromadziliśmy mnóstwo cennych eksponatów związanych z życiem codziennym w dawnym śląskim domu. Odtworzyliśmy wnętrze śląskiej kuchni i izby, czyli pokoju.  .

3 XII 2002 r.- podczas szkolnego Dnia Śląskiego- Izbę odwiedzili pierwsi goście : uczniowie Gimnazjum i ich rodzice.  Odtąd Izba służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły oraz mieszkańcom miasta. Tradycją Śląskiej Izby stały się już wycieczki z innych szkół czy przedszkoli. Wśród odwiedzających nie brakowało również znanych osobistości miasta i regionu.

          Jesienią 2019 roku, po siedemnastu latach istnienia, Izba – w związku z generalnym remontem szkoły- została przeniesiona do nowego pomieszczenia.

           Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Śląskiej Izby. Zobaczycie tu, jak mieszkała śląska rodzina. Zetkniecie się z gwarowym nazewnictwem mebli, strojów, sprzętów codziennego użytku. Usłyszycie z ust młodych Ślązaków interesującą opowieść o dawnym życiu na Śląsku. Nauczyciele, wychowawcy i opiekunowie kółek zainteresowań mogą w muzealnym wnętrzu przeprowadzić zajęcia poświęcone tradycjom, obyczajom i gwarze naszego regionu.

Izbę można zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

 

f t g m