• 1

  Szkoła Podstawowa nr 10

 • 2

  Rajd Kukuczki

 • 3

  Pasowanie na ucznia

 • 4

  W izbie regionalnej

 • Jasełka

Copyright 2019 - Custom text here

„Tu został po nas ślad…”  - zakończenie roku szkolnego
klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej

„Nie poddam się
Mnie nie złamie nic
Zawsze przed siebie biec
Właśnie tak ma być
Marzenia są w nas
Nie trzeba nic tylko chcieć
Kto się nie boi
Ten już górą jest.”
(Paulina Przybysz, „Zwierzogród”)

W dniu 18 czerwca br. klasy trzecie gimnazjum i ósme szkoły podstawowej uroczyście zakończyły naukę w Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 10 im. J. Kukuczki w Mikołowie. Odchodzący uczniowie przekazali sztandar szkoły swoim młodszym kolegom i ślubowali, że swoją nauką i pracą będą rozsławiać imię Szkoły. Najlepsi z najlepszych otrzymali z rąk pani dyrektor Małgorzaty Dudkiewicz oraz p. wice- dyrektor Beaty Biel ufundowane przez Radę Rodziców nagrody rzeczowe, dyplomy i medale. Klasa 3d wraz z wychowawczynią podzieliła się ze wszystkimi zaproszonymi na uroczystość informacją o kolejnym wielkim sukcesie sportowym swoich zawodniczek - I miejscu w Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt. Jako wyraz wdzięczności za trud nauki i wychowania absolwenci wręczyli zebranym nauczycielom symboliczną różę, a chór szkolny zaśpiewał piosenkę:

„Dziękujemy Wam za oddanie i miłości dar,
za ogrom tych niesamowitych chwil,
pomoc, poświęcenie sił.
Dziękujemy za to, że dzięki Wam poznajemy siebie.”


Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in.: z-ca przewodniczącego Rady Miasta p. Michał Rupik, p. inspektor Liliana Nowicka, proboszcz Parafii Ewangelicko –Augsburskiej św. Jana- ks. Kornel Undas oraz przedstawiciele Rady Rodziców- przewodnicząca p. Kamila Cybulska, skarbnik p.Agnieszka Byrtek- Zdebel oraz sekretarz p. Bożena Zdebel.
Akademię zorganizowała p. Justyna Jakubaszek oraz p. Joanna Marcok- Zaczek, p. Grażyna Szafrańska, p. Stanisław Michalski, p. Izabela Szczerbowska, p. Damian Kopiec.

Zakończenie roku szkolnego klas I-VII

„Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”
Jan Paweł II

W środę 19 czerwca odbyła się akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/19 dla klas I-VII. Pani dyrektor Małgorzata Dudkiewicz oraz p. wicedyrektor Beata Biel
wręczyły najlepszym uczniom świadectwa z flagą oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Rozdały też dyplomy, medale i nagrody za osiągnięcia naukowe i sportowe. Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w błyskawicznym konkursie ze słodkimi nagrodami „Czy znam zasady bezpieczeństwa?”. Akademię poprowadziły uczennice klasy 5c: Julka Góralczyk, Marta Blaski, Nadia Winnicka i Marlena Jaciow. Organizatorami byli: p. Aleksandra Waligóra, p. Marzena Uliasz i p. Damian Kopiec.

Komers 2019

17 czerwca 2019 r. po raz kolejny odbył się komers, czyli zabawa uczniów kończących szkołę. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się polonezem. Potem nastał czas na zabawę taneczną, którą prowadził p. Marek Ajchsztet. Nie zabrakło też długich, pełnych wspomnień, rozmów. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia.

 

Jeśli nie możesz zobaczyć filmu kliknij

Obejrzyj także jak uczniowie poradzili sobie z belgijką kliknij

Zapraszamy również do galerii cz1., cz.2

Wycieczka jak podróż w czasie.

 

Dnia 7 czerwca uczniowie klas pierwszych
i klasy 2a odwiedzili Skansen w Chorzowie.
Dzieci przeniosły się w świat minionej epoki.
Pośród pagórków,pól i wiejskich osad
uczniowie zwiedzali drewniane domy,
ale największą atrakcją była lekcja w dawnej szkole.
Wycieczka zakończyła się tradycyjnym,
wspólnym ogniskiem,
a wszystko to na malowniczo zielonym terenie.

 

 

 

"Trzeba mieć wielkie serce,by nauczać małych ludzi"

 

Za wielkie serce
i pasję w prowadzeniu lekcji bibliotecznych
uczniowie klasy 1c
w imieniu pozostałych pierwszaków
i klasy 2a
wręczyli
symboliczne podziękowania
Bibliotece Miejskiej w Mikołowie.

Dziękujemy za całoroczną współpracę.

 

 

Egzamin praktyczny na kartę rowerową

W dniu 06.06.2019 uczniowie klasy 4 przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową po uprzednim wykazaniu się znajomością zasad obowiązujących w ruchu drogowym - pozytywnym rozwiązaniu testu teoretycznego.
 Wszystkim uczestnikom udało się pokonać wyznaczony tor przeszkód i wykazać się umiejętnością sprawnej jazdy na rowerze.
 

Gratulujemy  uzyskania karty rowerowej oraz apelujemy o rozwagę, ostrożność na drodze.

 Outdoor Learning Day

 Outdoor Learning Day, czyli Dzień Uczenia się poza Klasą Szkolną jest to ruchome święto obchodzone od kilku lat w wielu  krajach. Pomysł powstał w 2012 r. w Wielkiej Brytanii, a jego realizacja jest całkiem prosta. Nauczyciele i nauczycielki mogą zabrać swoich uczniów na dwór (na pole, a najlepiej do lasu) i przygotować dla nich zajęcia terenowe. Jak przekonują pomysłodawcy, Dzień Pustej Klasy to doskonała okazja, by zadbać o zdrowie i prawidłową edukację ekologiczną.

Klasa 5c – we wtorek 4 czerwca br.- postanowiła również „przewietrzyć” salę lekcyjną i udała się w plener, by pod bacznym okiem polonistki, p. A.Waligóry, ćwiczyć opisywanie krajobrazu. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

Igrzyska Przyszłych Olimpijczyków.

 

 

 W tym roku szkolnym zawody sportowe  klas 1-3
 z mikołowskich szkół  odbyły się 31.05.19r. na hali MOSiR  w Mikołowie.
 Nasza drużyna walczyła z całych sił. W ogólnej punktacji  zajęliśmy 5 miejsce.
Gratulujemy!

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego "Niezłe ziółka"

 

Dnia 15 maja br. uczniowie klasy 1a i 1c
odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne "Niezłe ziółka".
W trakcie wycieczki uczniowie karmili owieczki,
oglądali i smakowali naturalne warzywa i zioła.
Na koniec dzieci oglądały rośliny pod mikroskopem
i sadziły swoją własną roślinkę, którą zabrały ze sobą do domu.

 

Dzień świętego Patryka

18 marca 2019 roku zrobiło się w naszej szkole naprawdę zielono, a wszystko za sprawą św. Patryka- patrona Irlandii. Atrakcji tego dnia nie brakowało. Dzieci od samego rana poszukiwały skrzatów ukrytych w całej szkole. Zorganizowane zostały rozmaite konkursy a pan Polc poprowadził interesującą prelekcję dla uczniów klas czwartych.

Uczniowie klasy 3D przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek pokaz tańca irlandzkiego. Nauczyli też najmłodszych podstawowych kroków. Tego dnia odbył się również zielony kiermasz, dochód z którego zostanie przeznaczony na potrzeby samorządu uczniowskiego.Przedstawiamy wyniki konkursów:
 
Konkurs wiedzy o Irlandii☘️☘️☘️:
I miejsce: Mateusz Pogrzeba z 5a
II miejsce: Karolina Gruszka z 4c
III miejsce: Idalia Goli z 4c

Konkursy wiedzy ogólnej pt. Mądra głowa

W miesiącu marcu klasy pierwsze oraz drugie rywalizowały o najlepsze miejsca w konkursie wiedzy ogólnej pt. Mądra głowa. Klasyfikacja wygląda następująco:
W klasach pierwszych zwyciężyła-
Maja Malczyk 1a,
drugie miejsce zajął Maksymilian Góra 1c,
a trzecie Oliwia Cichy 1b.
W klasach drugich
pierwsze miejsce zajął Jan Goli 2c, drugie Marta Kozina 2b, trzecie Wojciech Radzioch 2a

GRATULUJEMY :)

Podsumowanie akcji: „GÓRA GROSZA”

Podsumowanie akcji: „GÓRA GROSZA”  Akcję   „Góra Grosza”     2018/ 2019   uznajemy za zakończoną.  Wszystkie motety zostały podliczone, spakowane i wysłane na adres Towarzystwa Nasz Dom.  W tym roku zebraliśmy łącznie kwotę:   1277,22 zł   J  Dziękujemy Wszystkim darczyńcom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w tę akcję.   W szczególności podziękowania należą się tym, którzy podliczali zebrane pieniądze.  Celem akcji Góra Grosza jak co roku jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej a do tej pory w Polsce dzięki całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom udało nam się zebrać:  37 922 319,26 zł! 

Poniżej zamieszczamy rezultaty zbiórki. 1a - 18,81 zł  1b - 12,37 zł  1c - 41,84 zł  2a - 87,88 zł  2b - 57,27 zł  2c - 39,97 zł  4a - 48,90 zł  4b - 10,91 zł  4c - 39,81 zł  4d - 29,67 zł  5a - 57,40 zł  5b - 62,47 zł  5c - 16,80 zł  7 - 18,92 zł  8b - 33,70 zł  3d - 51,30 zł 

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, a w szczególności klasie 2a, która już drugi raz z rzędu uzbierała największą kwotę. W nagrodę klasa ta otrzymuje   wyjście na lody z wychowawcą. :)

Dzień Św. Patryka

 

OZOBOTY NA JĘZYKU POLSKIM

Klasa Va  miała możliwość udziału w projekcie interdyscyplinarnym
łączącym treści polonistyczne i informatyczne.
W ramach lekcji powtórzeniowych wykorzystaliśmy OZOBOTY,
które wcześniej uczniowie musieli odpowiednio zaprogramować,
aby robot zaznaczał prawidłowe odpowiedzi.
Radością było obserwować zaangażowanie uczniów.

 

Występ w Bibliotece Miejskiej z okazji Dnia Babci i Dziadka

 

31 stycznia uczniowie klasy 1a zaprosili Babcie i Dziadków do Biblioteki Miejskiej w Mikołowie na występ, podczas którego  zachwycili wszystkich zebranych gości swoją prezentacja artystyczną. Przybyli goście zostali również obdarowani pięknymi kwiatami wykonanymi przez dzieci.

Święta, święta i po świętach.

 

W piątek 25.01. 19r. klasy drugie spotkały się na  wspólnym śpiewaniu kolęd w  wersji karaoke. Pomysłodawcą tego kolędowania była Pani Justyna Zawada. Wszyscy pięknie śpiewali, a najgłośniej pastorałkę o bosym pastuszku. Klasa 2b przygotowała dodatkowo indywidualne  występy. Wspólnie spędzony czas przyczynił się do zatrzymania świątecznej i magicznej  atmosfery.

Bal karnawałowy klas 4 i 5

30 stycznia uczniowie klas IV i V bawili się znakomicie na zabawie karnawałowej.  Dzieci z utęsknieniem czekały na ten bal, przygotowując wymarzone stroje, w których  chętnie prezentowały się podczas zabawy. Były zatem księżniczki, kowbojki, Indianki, Czerwone Kapturki, różnego rodzaju zwierzątka oraz wszelkie możliwe straszydełka.  Nie brakowało również piłkarzy i tancerek.  Zabawę poprowadził DJ, pan Marek Ajchsztet, który wraz ze swoją pomocniczką panią Asią od pierwszych taktów muzyki  porwał uczniów do wspólnej zabawy. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach.
Królową balu została Julka Góralczyk a królem Marcin Kreis z klasy Vc.

Serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia w galerii

Wyjazd do Muzeum Auschwitz

Jak co roku najstarsi uczniowie naszej szkoły pojechali do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Zwiedzili zarówno obóz macierzysty jak i Birkenau. Pod ścianą straceń w obozie macierzystym Auschwitz I złożyli kwiaty i zapalili znicz aby w ten sposób upamiętnić wszystkich więźniów tego miejsca - tych, którzy tu zginęli i tych, którzy przeżyli, żeby nieść świadectwo oraz pamięć. 

Zdjęcia w galerii

„Przypomnieć o Bożym Narodzeniu”, czyli szkolne Jasełka

 

Z okazji zbliżających się świąt  Bożego Narodzenia w środę 12 grudnia Rodzice uczniów  naszej szkoły zostali zaproszeni, by obejrzeć „śpiewno- taneczne” Jasełka  przygotowane przez uczniów klas 2a, 4c i 7a pod kierunkiem p.Małgorzaty Kliś zatytułowane „Przypomnieć o Bożym Narodzeniu”. Uczniowie obejrzeli przedstawienie 21 grudnia.Widowisko o Bożym Narodzeniu wzbogacone zostało o elementy pantomimiczne i taneczne.Miła i podniosła atmosfera przedstawienia wprowadziła nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia oraz przygotowała refleksyjny klimat wigilii klasowych .

Zdjęcia w galerii1

Zdjęcia w galerii2

 KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA   

 20 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Impreza przygotowana była przez p. Janinę Podporę i miała na celu popularyzować literaturę i utrwalać nawyki czytelnicze dzieci. Uczniowie prezentowali umiejętności interpretacyjne tekstu literackiego, a jury oceniało technikę czytania i środki artystycznego wyrazu. Laureatom serdecznie gratulujemy.

Wyniki:

I miejsce Krzysztof Hermansa   4 a
II miejsce  Karolina Gruszka  4 c
III miejsca Maja Maliszewska  4 d
Wyróżnienia: Idalia Goli  4c , Justyna Hernas 4c, Agata Urbanek 4a

100- LECIE  NIEPODLEGŁOŚCI -SPOTKANIE  UCZNIÓW KLAS  I   Z  REKONSTRUKTOREM

Z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyło  się w naszej szkole spotkanie uczniów klas I z panem Robertem Garcarzykiem, dowódcą Grupy Rekonstrukcji  Historycznej ''Karpaty''  działającej w Mikołowie. Pan Robert - znany mikołowski pasjonat historii II wojny światowej i rekonstruktor przybył ubrany w mundur  żołnierza Armii Polskiej dowodzonej przez generała Andersa. Zaprezentował  wyposażenie polskiego żołnierza, w tym m.in. umundurowanie, broń, plecak, chlebak i wiele innych. Gość podzielił się swoją wiedzą na temat losów żołnierzy polskich. Opowiedział także autentyczną historię niedźwiedzia Wojtka, który został zaadoptowany przez polskich żołnierzy i w czasie II wojny światowej i  służył razem z nimi w wojsku, walcząc na różnych frontach. Jesteśmy pod dużym wrażeniem wiedzy naszego gościa. Nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy panu Robertowi za przyjęcie zaproszenia.

BARBÓRKA-SPOTKANIE  UCZNIÓW  KLAS  I  Z  GÓRNIKIEM  I  RATOWNIKIEM GÓRNICZYM

Grudzień to miesiąc pełen ważnych wydarzeń i wyjątkowych świąt. Niedługo przed Mikołajem i Bożym Narodzeniem swoje święto obchodzą górnicy. Z okazji obchodzonej 4 grudnia  Barbórki odbyło się  w naszej szkole spotkanie uczniów klas I z  ratownikiem górniczym panem Tomaszem Janikiem oraz górnikiem panem Robertem  Garcarzykiem. Goście przybyli na spotkanie w pełnym umundurowaniu: górnik w stroju galowym, a ratownik górniczy w specjalnej odzieży ochronnej, która zapewnia mu bezpieczeństwo podczas akcji ratunkowej w kopali. Pan Tomasz-ratownik górniczy opowiadał o tym, czym zajmują się ratownicy, pokazał wyposażenie ratownika górniczego oraz sprzęt ratowniczy. Uczniowie dowiedzieli  się, że zadaniem ratowników górniczych jest udzielanie pomocy górnikom w przypadku niebezpiecznych zdarzeń w kopalniach np. pożar, wybuch gazu, czy  pyłu węglowego. Pan Robert -górnik opowiadał o codziennej ciężkiej, trudnej i  niebezpiecznej pracy górników, o warunkach jakie panują na dole w kopalni. Nasz gość przybliżył dzieciom wizerunek patronki górników św. Barbary, przekazał  wiele interesujących wiadomości na temat pracy górników w kopalni. Przekonaliśmy się, że zarówno praca górnika jak  i  ratownika górniczego jest bardzo trudna i niebezpieczna. Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie, dzieci zadawały gościom wiele pytań ,na które nasi goście chętnie odpowiadali. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy obydwu panom za przybycie do naszej szkoły.

Zdjęcia w galerii

Klasy pierwsze na wycieczce!

Dnia 7 grudnia nasze pierwszaki wyruszyły w świat. Tego dnia pierwszaki zwiedzały Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Uczniowie uczestniczyli w multimedialnej  lekcji historii, w czasie której poznali historię górnictwa kruszców srebra, ołowiu i cynku. Wszyscy słuchali i oglądali ekspozycję z zapartym tchem.

Po wizycie w Muzeum Górnictwa górniczą windą poprzez szyb Anioł zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczęła się niezwykła podróż przez podziemia. Szlak liczył 1740 m i łączył ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Z oddali można było usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.

Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

 

Mikołaj

 

Jak co roku, święty Mikołaj  nie zapomniał i o naszej szkole. Jak na grzeczne dzieci przystało , nasi uczniowie recytowali wierszyki  (tak, tak- ci najmłodsi:-) ) i śpiewali kolędy. Na koniec, wszyscy otrzymali słodkie upominki  . Dziękujemy święty Mikołaju  i zapraszamy za rok:-)

Dzień Bohaterów Lektur Szkolnych

 13 grudnia obchodziliśmy w szkole Dzień Bohaterów Lektur Szkolnych. W salach lekcyjnych i na korytarzach podczas przerw można było spotkać Alinę i Balladynę, Różę z „Małego Księcia”, dziewczynkę z zapałkami, Czonakosza, pana Kleksa, Anię z Zielonego Wzgórza oraz Mateusza Cuthberta, Pippi Pończoszankę, małą syrenkę, bociana Kajtka i wiele innych postaci, które jakby wyszły wprost z książek.Na czwartej lekcji odbył się konkurs na najlepsze przebranie za bohatera lektury, w którym uczestniczyło 35 uczniów. W grupie klas młodszych (I – IV) wyróżnienia otrzymali: Magdalena Gołba, Maria Kapela, Hanna Najda, Martyna Bończyk, Piotr Charyga, Nadia Otremba, Karolina Gruszka, Milena Sładek, Patryk Lubański i Maja Malczyk. Wśród uczniów starszych klas (V – VIII) najlepiej zaprezentowali się: Tomasz Gołba, Dominika Grąbka, Oliwia Schabek, Karol Ulrich, Nikola Kubasa, Wiktoria Badura, Natalia Czylok i Kinga Kapuścik.

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a także oceny celujące oraz bardzo dobre za lekturę z języka polskiego.

Zdjęcia w galerii

Finał Szlachetnej Paczki już za nami! Dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej wspólnej, szkolnej Szlachetnej Paczki. Dzięki Wam udało się spełnić wszystkie potrzeby, które pani Katarzyna przedstawiła! Wasz odzew był tak wielki, że rzeczy, które sprezentowaliście zajęły aż 24 kartony. Co więcej, pani Katarzyna będzie mogła wreszcie prać, bo ufundowana przez Was pralka już jutro dotrze ze sklepu do jej mieszkania.  Zdziwi się pewnie, bo wraz z pralką przyjedzie również nowiutka lodówka, która była również bardzo potrzebna.
To wszystko dzięki Wam! Kolejny raz pokazaliście, że macie wielkie serca! Dziękujemy!

PODZIĘKOWANIE

 

„Downij na Ślasku ludzie godali, bestóż my tyż połosprawiomy wom dzisioj po śląsku…”- mikołowskie przedszkolaki w Izbie Śląskiej

Na przełomie listopada i grudnia br. szkolna Izba Śląska przeżyła prawdziwe oblężenie. Odwiedziło nas OSIEMNAŚCIE GRUP mikołowskich przedszkolaków. Ponad trzystu małych gości przyszło  do SP 10 z przedszkoli: nr12 im. Bajkowej Przygody, nr 9 im. Królewny Śnieżki i nr 2 im. Kubusia Puchatka. Uczennice klas gimnazjalnych: Paulina Budzeń, Weronika Bromboszcz, Nadia Wróbel (klasa 3d) oraz Emilia Październy (klasa 3a) opowiedziały (po śląsku) starszym grupom o życiu codziennym śląskiej rodziny, które toczyło się głównie w kuchni, i o specjalnych okazjach, przy których używano izby.Uczniowie kl.2a urozmaicili opowieść gimnazjalistek, wykonując wiązankę śląskich piosenek. Najmłodsi zwiedzający, tzn. dzieci trzy- i czteroletnie uczyły się nazw kolorów i zwierzątek po śląsku. Uczennica klasy 5c SP10 Julia Góralczyk narysowała specjalnie dla nich obrazki m.in.: szmaterloka, rapitołzy, elefanta, kameli i kocika , które dzieciaki będą mogły pokolorować na zajęciach w przedszkolu. Grupa „Krasnale” z Przedszkola nr 12 podarowała naszej Izbie nowy eksponat- dawną lalkę. Każdy gość otrzymał na odchodnym coś słodkiego, coby móg se pomaszkecić. Umówiliśmy się na kolejne spotkania  z gwarą śląską w przyszłym roku. Pożegnaliśmy się po śląsku: „Chowcie sie”  albo „Trzimcie sie” i „ Szczyńś Boże, przidźcie zaś!”. Wizyta przedszkolaków w Izbie wspaniale wpisuje się w realizowany przez naszą szkołę – z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości- Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” , którego celem jest m.in. poznawanie kultury i tradycji poszczególnych regionów naszej Ojczyzny.

Podziękowanie przedszkolaków

Zdjęcia w galerii

Barbórka

4 grudnia obchodziliśmy Barbórkę, czyli święto wszystkich górników.
Z tej okazji klasy drugie zaprosiły Pana Dyrektora Kopalni Doświadczalnej Barbara.
Nasz szanowny gość wystąpił w galowym mundurze górniczym.
Wyjaśnił dzieciom m. in., co oznaczają symbole umieszczone na czapce, dlaczego na mundurze jest 29 guzików.
Chętnie odpowiadał na wszystkie pytania uczniów. Każda klasa przygotowała krótki program artystyczny.
Dzieci śpiewały piosenki regionalne, recytowały wiersze w gwarze śląskiej oraz zatańczyły Trojaka.
W dowód wdzięczności za spotkanie przedstawiciele klas wręczyli naszemu gościowi bukiet kwiatów oraz własnoręcznie wykonaną laurkę.

 

„Mom talent” po śląsku

Dnia 27XI br. w Mikołowskim Domu Kultury odbyła się XIV Śląska Biesiada Integracyjna zorganizowana przez nauczycieli i uczniów ZSS nr 2 w Mikołowie..Jej celem była integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej Powiatu Mikołowskiego z rówieśnikami i propagowanie kultury śląskiej. Tegoroczna zabawa nosiła tytuł << „Mom talent” po śląsku>>, bo przeca u  nos na Ślonsku ludzie majom roztomaite talenty. Jedni majom grajfka do granio na cyji abo mandolinie abo na flyjcie. Drudzy śpiewają abo tańcują, a inksi  -coby im się  nie ckniło- majom jeszcze inksze rozmaite zajyncia, kiere dowają im uciecha.Tradycyjnie już galę poprowadziły w przepięknej gwarze śląskiej uczennice naszej szkoły: Weronika Bromboszcz(3d), Paulina Budzeń (3d) i Emilia Październy (3a).Warto dodać, że uczniowie SP10 a wcześniej Gimnazjum nr 2 w Mikołowie od samego początku, czyli od 14 już lat towarzyszą osobom niepełnosprawnym- przygotowując przedstawienia tematyczne i prowadząc kolejne Biesiady (wg autorskich tekstów nauczycielek- p. Aleksandry Waligóry i p. Urszuli Kret).

dyplom

f t g m