• 1

  Szkoła Podstawowa nr 10

 • 2

  Rajd Kukuczki

 • 3

  Pasowanie na ucznia

 • 4

  W izbie regionalnej

 • Jasełka

Copyright 2020 - Custom text here

„Dawna piosenko (…), mocnaś Ty jak kamień…” - obchody Święta Niepodległości

 

"Naródktóry nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". (Józef Piłsudski)

8 listopada świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. O godz.11.11 społeczność szkolna zgromadzona na uroczystej akademii odśpiewała hymn państwowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję.

11 listopada to radosna data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. I tak postanowiliśmy  ją uczcić – radośnie, poprzez śpiew. Dawne pieśni są częścią naszej historii i narodowej kultury, dlatego ważne jest, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. Wspólnym śpiewem chcieliśmy złożyć  hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. A także wyrazić radość, że mamy dziś wolną Polskę.

Pamiętamy jednak, że  listopad 1918 roku nie dla wszystkich Polaków oznaczał wolną Ojczyznę. Wielu z nich- w tym mieszkańcy Górnego Śląska, a więc i Ziemi Mikołowskiej- musiało nadal walczyć, by móc należeć do Rzeczpospolitej.100 lat temu wybuchło I powstanie śląskie, dlatego Sejm RP ogłosił  rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Stąd w programie akademii – obok „Legionów”, „Szarej piechoty” i „Serca w plecaku” pojawiła się piosenka „Czerwone słoneczko” oraz wiersze śląskich poetów.

W uroczystości wystąpili uczniowie wszystkich roczników (klas od I do VIII), by pokazać, że i mali ,i duzi zgadzają się ze słowami poety :

„Że nie ma dziejów piękniejszych niż twoje/

I większej chluby, niźli być Polakiem”.

Zdjęcia w galerii

f t g m